Já nemluvit, já používat emotikony

Když slova nestačí, přicházejí emotikony. A kde nestačí hodně slov, přichází hodně emotikon:

13077219_10206262668944903_1907737990_n

Někdy může emotikona zcela pozměnit význam textu.

Představte si, že třeba pošlete své kamarádce legrační fotku, ve které si z ní utahujete.

Může vám odpovědět: Seš blbá nebo Seš blbá 🙂 Cítíte ten rozdíl?

I tak se nabízí otázka, zda-li není za používáním obrázkových znaků prachsprostá lenost vymýšlet slova, a jestli to s nimi trochu nepřeháníme.

Pokusili jsme se najít důvody, proč emotikony používat a proč je nepoužívat.

Pro:

-Let the sunshine in! Emotikony, samozřejmě ty pozitivní, přidávají komunikaci přátelský a neformální tón. Podle některých výzkumů si díky emotikonám navíc zapamatujeme více informací v textu.

-Jsou osobní. Povzbuzují příjemce zpráv, aby s vámi komunikovali. V usmívajícím se žlutém kolečku jako by viděli vaši tvář, a mají chuť na ni reagovat, tak trochu jako při osobním kontaktu.

-Aby to tolik nebolelo. Emotikony jsou skvělým způsobem, jak zmírnit kritiku. Když třeba někoho plísníte v mailu, ale na konec přihodíte “mrkáčka”, kritizovaný vaše spílání přijme mnohem lépe.

-Elegantní. Někdy jsou prostě lepší než tisíc slov. Místo toho, abyste se vypisovali ze smutku nad skonem oblíbeného zpěváka, stačí, když prostě přidáte – fialové srdce. Spřízněné duše to ocení.

-Atmosféra a styl. Představte si, že jste módní návrhář a navrhnete kolekci zelených šatů. Pod fotku na Instagram pak můžete jenom napsat: Naše nová jarní kolekce vám zaručeně přinese štěstí! A přidáte pár zelených čtyřlístků. Srdce zákaznic zaplesá!

Proti:

-Nadužívání. Viz obrázek výše. Ano, někdy je méně více.

-“Eeee….” Emotikony mohou drasticky ochuzovat naši slovní zásobu. Přiznejme si to, někdy volíme obrázky jen proto, že se nám nechce dávat dohromady větu. Vidíte dobrý film nebo koncert, ale vložíte jen symbol “top.” Tohle není minimalismus, to je lenost.

-Zvažme raději dvakrát, jestli emotikonu použít. Možná to jde i bez ní, třebaže pokušení je velké. Zvažme také, jestli by určité druhy sdělení nevyzněly seriózněji, dospěleji a sebevědoměji.

-Ve své restauraci dnes máte k obědu rajskou polívku, krevety a víno. Připojíte hezkou fotku toho všeho. Je opravdu nutné, aby ji následovaly ještě obrázky rajčat, krevet a lahve vína?

Autor: Iva Hadj Moussa

McShakespeare
Na Hutích 662/11 Praha 6 – Dejvice
Czech Republic

+420 777 098 097 +420 602 178 111 +420 731 529 397

Na této stránce používáme analytické nástroje

V souladu s platnými právními předpisy proto žádáme o souhlas s ukládáním analytických údajů. Tyto údaje používáme pro měření návštěvnosti a sledování statistik. Veškeré možné užití údajů, které na této stránce sbíráme, můžete najít v úplném znění podmínek.