My a oni: Význam sociálních bublin

V souvislosti s používáním Facebooku často slýcháme o takzvaných sociálních bublinách. Údajně se do nich příliš uzavíráme a nevnímáme okolní svět. To vede k vytváření bariér a mylnému pocitu, že všechno, co se děje v naší bublině, reprezentuje celou společnost.

Kulturní, intelektuální a sociální celky se přitom ve společnosti formovaly už od starověku. Dá se říct, že celá historie člověka je provázena pnutím mezi různými skupinami – aristokracie, rolníci, intelektuálové, kapitalisté, komunisté, chudí, bohatí, urození, neurození. V našem světě – ti, kteří jsou pro Zemana, ti, kdo hlasují proti, ti, kteří vítají uprchlíky, ti, kdo je nechtějí, kteří by vystoupili z EU, kteří by zůstali. Sluníčkáři, vegani, ortodoxní vyznavači určitého hudebního stylu, tetování, profesionální maminky, takzvané „lesany.” Ti, kteří jsou proti očkování, i ti, kdo by rodiče neočkovaných dětí zavírali do vězení. Je taky celkem běžné, že když je nám něčí postoj nesnesitelně protivný, z přátel si ho prostě vymažeme.

Naštěstí dnes už žádné z těchto „skupin” nehrozí perzekuce, nejedná-li se samozřejmě třeba o otevřeně rasistický postoj (i když to očividně stále spoustě lidí prochází).

Jak víme z historie, jakési pokusy o stírání sociálních rozdílů mezi lidmi už tu byly. Komunistická doktrína měla za to, že když lidem sebere majetek a pak ho přerozdělí, bude to fajn.

Nebylo.

Ponaučení? Sociálních bublin se nezbavíme a klidně v nich žijme. Je přece normální udržovat vztahy spíše s těmi, s nimiž si rozumíme, než s těmi, s jejichž názory radikálně nesouhlasíme. Nezapomínejme však, jak upozorňují psychologové a sociologové, na každodenní SKUTEČNÉ kontakty s lidmi, a to ze všech sociálních skupin, co jen na světě jsou. Všimněme si také, že jsme mnohem ostřejší a radikálnější, když píšeme komentář na Facebooku, než když se pak o tématu bavíme se svým „protivníkem” třeba v hospodě. Dá se tak předejít spoustě nedorozumění a vypjatým situacím.  

Mluvme spolu, diskutujme – a klidně se i pohádejme. Jen tak se nevytratí opravdová soudržnost ve společnosti, ať už jste třeba pro Trumpa, nebo proti němu.

Iva Hadj Moussa

McShakespeare
Na Hutích 662/11 Praha 6 – Dejvice
Czech Republic

+420 777 098 097 +420 602 178 111 +420 731 529 397

Na této stránce používáme analytické nástroje

V souladu s platnými právními předpisy proto žádáme o souhlas s ukládáním analytických údajů. Tyto údaje používáme pro měření návštěvnosti a sledování statistik. Veškeré možné užití údajů, které na této stránce sbíráme, můžete najít v úplném znění podmínek.