TOP 14 nejčastějších chyb v českém pravopisu: Děláte je taky?

Český jazyk je opravdu složitá záležitost. Asi málokdo z nás by řekl, že si je naprosto jist svou bezchybností. Snad kromě korektorů, kteří opravují zdánlivě bezchybné texty a za svoje (super)schopnosti je uctívá minimálně autorka tohoto článku. Sepsali jsme pro vás čtrnáct nejčastějších slov, která lidé píší nesprávně – a většinou o tom ani neví. I některé z nás překvapilo, že pár z nich píšeme špatně!

Schválně se na náš seznam podívejte a otestujte si, jak jistý/á si ve svém pravopise jste.

14 slov, se kterými Češi bojují

 1. Spontální
 2. Bizardní
 3. Pernamentka
 4. By jsme
 5. Hranolka
 6. Standartní
 7. Vyjímka
 8. Viz.
 9. Tchýně
 10. Protěžovat někoho
 11. Ranné brambory
 12. Balící papír
 13. Shlédnout film
 14. Tématický

Asi jste pochopili, že tato slova jsme napsali v jejich chybné podobě. Víte ale u všech z nich, jak by se měla psát správně?

Správné tvary jsou: Spontánní – Bizarní – Permanentka – Bychom (a Byste namísto Byjste či By jste) – Hranolek – Standardní – Výjimka – Viz – Tchyně – Protežovat někoho (od francouzského slova protégé – chráněnec) – Rané brambory – Balicí papír (stejně jako Hasicí přístroj) – Zhlédnout film – Tematický

Pokud jste odhalili všechny chyby a slova píšete správně, pak vám gratulujeme a doufáme, že jsme vám aspoň trochu zvedli sebevědomí. A pokud ne, nic si z toho nedělejte – třeba ono slovo díky našemu článku příště napíšete správně.

Autor: Josefína Smrčková

 

 

 

McShakespeare
Na Hutích 662/11 Praha 6 – Dejvice
Czech Republic

+420 777 098 097 +420 602 178 111 +420 731 529 397

Na této stránce používáme analytické nástroje

V souladu s platnými právními předpisy proto žádáme o souhlas s ukládáním analytických údajů. Tyto údaje používáme pro měření návštěvnosti a sledování statistik. Veškeré možné užití údajů, které na této stránce sbíráme, můžete najít v úplném znění podmínek.