Fanoušci Depeche Mode a loajalita ke značce

Květnový koncert kapely Depeche Mode byl, jestli se nepletu, mým devátým.

Sama si někdy říkám, proč na ně vlastně pořád tak nadšeně chodím, když dramaturgii show znám nazpaměť a vlastně se vůbec nemění. Proč mi není líto dát dva tisíce za lístek a koupit si třičko za osm set?

Jen málokdy mě na koncertech depešáků něco překvapí – znám všechna (asi) Gahanova tetování, dokonce dokážu předpovědět moment, kdy si svlékne vestičku a začne se kroutit kolem mikrofonu, i jaké pohyby bude dělat Martin Gore při performanci písně Somebody. I přídavek je pokaždé stejný. Tak proč?

Depešáci hrají už skoro čtyřicet let a řekla bych, že jejich fanoušci patří k těm nejloajálnějším, jaké můžete na koncertech napříč různými žánry spatřit. Sympatie k milované kapele vyjadřují nejen nošením černé barvy, ale i tím, že jsou ochotni za nimi cestovat i mimo svou zem. Že na ně zkrátka nedají dopustit.

Mohlo by z této bezmezné loajality plynout nějaké ponaučení pro nás, kteří se různými způsoby staráme o značky?

  1. Když budete dobří, lidé vám odpustí i pár chyb nebo omylů. Ne všechna alba se DM povedly, ale to žádného fanouška ještě neodradilo od účasti na koncertu.
  2. Zkoušejte nové věci, ale v základu zůstaňte pořád stejní. Depeche Mode už na svých albech experimentovali s mnoha žánry včetně tvrdšího rocku, soulu nebo gospelu, ale jejich poznávací značka leží pevně v rukou syntezátorů a samplerů. To vše ve jménu temnoty.
  3. Najděte si unikátní vizuální styl a držte se ho. Jen černá to může být.
  4. Hýčkejte si svůj příběh. Cesta mladíčků s anglického Basildonu za slávou, lemovaná počátečními neúspěchy i hvězdnými okamžiky, drogovou závislostí frontmana a jeho zmrtvýchvstáním, nemocí, novými začátky a návraty… I jejich historie je důvodem, proč je milujeme.
  5. Udržujte kontakt. Depešáci dělají pro fanoušky maximum. Album vydávají snad každé dva roky a stejně tak často jezdí na turné. Nenechají prostě své příznivce vychladnout.
  6. Buďte unikátní. DM jsou jenom jedni. Ostatní (Camouflage, Client, Hurts, The Killers, Oceán) je vždy jen následovali.
  7. Najděte si výrazné autory se silným rukopisem. Bez Martina Gora by nebyla většina kultovních písní, bez Davida Gahana by nikdy nezískaly tak fenomenální interpretaci, Andy Fletcher drží tým pohromadě a komunikuje s médii. Ačkoliv existují i novinové titulky, které se jmenují What does Andy Fletcher actually do on stage during live gigs?.

Autor: Iva Hadj Moussa

McShakespeare
Na Hutích 662/11 Praha 6 – Dejvice
Czech Republic

+420 777 098 097 +420 602 178 111 +420 731 529 397

Na této stránce používáme analytické nástroje

V souladu s platnými právními předpisy proto žádáme o souhlas s ukládáním analytických údajů. Tyto údaje používáme pro měření návštěvnosti a sledování statistik. Veškeré možné užití údajů, které na této stránce sbíráme, můžete najít v úplném znění podmínek.